ПРО РЕФОРМУ

Реформа системи харчування у закладах освіти, розпочата в Україні у 2020 році, – це важливий крок до здоров’я і щастя дитини та суспільства тощо. Наразі це комплекс заходів, метою яких є зміна системи харчування – від норм споживання, технологічних процесів, підходу до закупівлі продуктів, послуг харчування та обладнання харчоблоків до поведінкових аспектів і суспільного сприйняття та розуміння здорового харчування й корисних харчових звичок.

Розробку та імплементацію реформи системи харчування в закладах освіти України започатковано з ініціативи першої леді Олени Зеленської. Реформу здійснюють профільні міністерства – освіти і науки, охорони здоров'я, економіки, окремі державні установи – Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Централізована закупівельна організація Державна установа «Професійні закупівлі», Державне підприємство «Прозорро», Центр громадського здоров’я МОЗ, Антимонопольний комітет України. Вона відбувається за підтримки міжнародних партнерів – Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, українсько-швейцарських проєктів DECIDE - “Децентралізація для розвитку демократичної освіти” та «Діємо для здоров'я», експертного середовища та найкращих українських фахівців, як-от команда Євгена Клопотенка CultFood, Асоціація дієтологів України, Національна асоціація громадського харчування. Технічний партнер та розробник порталу – компанія SoftServe.

 

СКЛАДОВІ РЕФОРМИ:

 

 

ВИЯВЛЕННЯ ПРОБЛЕМ

Виявляємо рівень задоволеності шкільним харчування та проблеми в його організації. Комплексно оцінюємо стан організації харчування.

ОНОВЛЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

Оновлюємо норми та правила організації харчування в закладах освіти. Вчимо та роз’яснюємо як їх впроваджувати.

СТРАТЕГІЯ ЗМІН

Удосконалюємо систему харчування в закладах освіти. Формуємо культуру збалансованого харчування і корисні харчові звички.

ВТІЛЕННЯ ЗМІН

Модернізуємо шкільні їдальні. Оновлюємо меню. Консультуємо кухарів, медпрацівників, керівників, уповноважених осіб, постачальників.

ЗМІ ПРО РЕФОРМУ

Об'єктивний погляд на проблеми впровадження нових норм і меню.

МАТЕРІАЛИ РЕГІОНАЛЬНИХ ФОРУМІВ

"Реформа системи шкільного харчування" - серпень - листопад 2021р.

Батькам про харчування - перейдіть за посиланням, щоб дізнатись більше.

               Цікаве про харчування для дітей- Цікаво? Перейди за посиланням!)

                        Новини про харчування - переходьте за посиланням і будете завжди в курсі останніх новин.

 

ПОРАДИ БАТЬКАМ ПІДЛІТКІВ

Опубліковано: 15 березня 2023

Дві жінки усміхнені на кухні, стоять поруч біля кухонного столу і ріжуть на дошках овочі, попереду розташовані різні непорізані овочі.

Якщо ваша дитина у підлітковому віці, ви могли помічати її прискіпливу увагу до зовнішнього вигляду. Підлітки часто переймаються своєю зовнішністю, що може спровокувати надто уважне та вибіркове ставлення до їжі. 

Батькам підлітків слід заспокоїти дитину і пояснити:

  • зміни в пропорціях тіла є тимчасовими;
  • статуру й вагу можна коригувати фізичними вправами і раціональним харчуванням, а не суворою дієтою.

 

У складний перехідний вік батькам як ніколи важливо підтримувати та не критикувати дитину:

 

  • утримуйтесь від некоректних коментарів щодо змін у тілі, набору чи втрати ваги;
  • не примушуйте і не забороняйте їсти ті чи інші продукти або страви;
  • забезпечуйте різноманітність корисних страв;
  • сприяйте оптимальному режиму харчування та створюйте комфортні умови для прийняття їжі в родинному колі;
  • пам’ятайте, що активний спосіб життя допоможе контролювати вагу та загальний стан здоров’я, тому мотивуйте дитину до фізичних вправ не менше 60 хвилин на день - так рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я;
  • підтримуйте дитину власним прикладом.

 

 

Про ІМТ

 

Одним із інструментів оцінки фізичного розвитку дитини є індекс маси тіла (ІМТ). Індекс вираховується за показниками зросту та ваги, для того, щоб визначити чи є маса дитини нормальною, недостатньою або надлишковою. 

ІМТ для дорослих і для дітей розраховується за однаковою формулою. Але оскільки дитина перебуває у стані постійного росту розмірів тіла та розвитку його функцій, показники індексу маси тіла (ІМТ) у дітей та підлітків оцінюються не так, як у дорослих, та, окрім ваги та зросту, враховують ще вік та стать дитини. 

Для дітей та підлітків ІМТ використовується для відстеження ризиків потенційних проблем, пов'язаних із здоров'ям. Наприклад, дитина може мати високий ІМТ за своїм віком та статтю, але щоб визначити, чи є надлишок ваги проблемою, медичний працівник має провести додаткові дослідження, в тому числі збір інформації щодо особливостей харчування та фізичної активності дитини. Інтерпретувати, про що свідчить показник ІМТ для дитини з урахуванням її статі та віку може тільки лікар.

 

Показати детальний опис

 

 
 

Інтерпретація ІМТ для дітей та підлітків

 

 

Таблиці оцінки показників ІМТ дітей віком від 5 до 19 років з урахуванням статі, розроблені Всесвітньою організацією охорони здоров’я. У таблицях на осі Х вказується вік дитини в повних роках і місяцях. На осі Y вказується показник Індексу маси тіла дитини. Порівняння точок, нанесених на графіки зростання дитини, з лініями z-значень визначає стан дитини і можливі проблеми.

Точка на рівні медіани або нижче одного стандартного відхилення (-1) свідчить про відсутність проблем. Нижче -2 стандартних відхилень – виснажений, -3 стандартних відхилень– вкрай виснажений. Показник вище 1 стандартного відхилення свідчить про можливий ризик надлишкової ваги тіла, вище 2 стандартних відхилень – про надлишкову масу тіла, а вище 3 стандартних відхилень – про ожиріння. 
Якщо періодично визначати індекс маси тіла і позначати точками отримані значення, ці графіки допомагають спостерігати динаміку розвитку та стану дитини.

 

Дізнайтеся більше як інтерпретувати індекс маси тіла дитини та підлітка:

 

 

Завантажити таблицю ІМТicon

ЗАВАНТАЖИТИ ТАБЛИЦЮ ІМТ

БІЛЬШЕ МАТЕРІАЛІВ ЗА ТЕМОЮ:

Міф про дорогу екзотику

 

Як сформувати в дитини звичку харчуватись корисно: гід для батьків

 

Як батьки можуть допомогти школярам полюбити здорову їжу

 

Годуємо дітей правильно

 

Рекомендації по здоровому раціону

 

Індекс маси тіла. Як зрозуміти, що вага в нормі

 

Як харчування впливає на здоров'я впродовж життя

 

Скільки потрібно споживати цукру

 

Норма споживання солі

 

5 кроків до безпечної їжі

 

5 ключів до здорового харчування

 

16 простих кроків здорового харчування

 

Їжа з собою. Що покласти дитині у ланч бокс. Інструкція

 

Навіщо харчуватися збалансовано